Ar Lietuva galėtų pradėti naudoti vandenilį energijos gamybai ateityje?

Visame pasaulyje sparčiai populiarėjant atsinaujinančios energijos rūšies vandenilio energijos panaudojimui Lietuvoje įvairios organizacijos taip pat pradeda domėtis šia alternatyva.

Ir ne tik domėtis, bet ir pradėti gaminti bei transportuoti vandenilį dujotiekiais energetikai taip panaudojant atsinaujinančius energijos šaltinius neišskiriančius CO2.

Kelios didžiosios Lietuvos energetikos bendrovės pasirašė “Power-to-gas”(P2G) sutartį dėl vandenilio gavybos plėtros Lietuvoje. Jo pagalba prie dujų trasos bus prijungtas vandenilį gaminantis įrenginys ir tai turėtų būti įgyvendinta jau 2024 metais/

Šio projekto metu bus tikrinama ar įmanoma dujų transportavimo sistemą pritaikyti vandeniliui. Pasinaudojus elektrolize vandenilio dujos bus sumaišomos su gamtinėmis dujomis ir tiekiamos galutiniams vartotojams. Tai būtų didelis žingsnis švarios energetikos linkme, o būtent to ir siekia Lietuva – pakeisti netvarius energijos šaltinius į ekologiškus. 

Ruošiantis projekto paleidimui aiškinamasi kokiomis proporcijomis galima maišyti šias dujas, kad būtų saugu greitai sprogstantį vandenilį saugiai įleisti į dujų trasą.

Vandenilis būtų gaminamas elektrolizės būdu kai elektros energija yra paverčiama dujomis. Jei įrenginyje elektros srovę leisime per vandenį gausime skilimo procesą – vandens molekulės skyla į deguonį bei vandenilio dujas. O vėliau šios vandenilio dujos sumaišomos su gamtinėmis dujomis ir šis mišinys teikiamas vartotojui.

Atrodo tarsi visa tai skamba iš fantastikos srities, tačiau Lietuva jau naudoja vandenilį viešajame transporte. Pilnai veikiantys ir kitų šalių autobusų parkus dominantys vandenilio ir dujų pildymo moduliai. Tačiau šiuo metu žaliasis vandenilis yra gaminamas lokaliai, o išbandžius dujotiekį galima būtų paspartinti pristatymo procesą ir jis taptų pigesnis. 

Dujotiekio panaudojimas vandenilio transportavimui ryškiai prisidėtų prie žemės šiltnamio efekto sumažinimo, būtų išvengta metano nuotekų bei didelio CO2 kiekio išmetimo į aplinką. 

Lietuva tikisi, kad dujotiekis vandenilio arba metano ir vandenilio mišinio transportavimui bus pilnai pritaikytas iki 2030 metų.

Šalis deda daug pastangų ir skiria finansinių resursų, kad šis projektas būtų kuo greičiau įgyvendintas. Dujotiekiai yra renovuojami ir ruošiami perėjimui prie vandenilio panaudojimo artimiausioje ateityje.




© 2024: VEI | GREEN EYE Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress